تعداد داروی تجویزی نشان حاذق بودن پزشک نیست

تعداد داروی تجویزی نشان حاذق بودن پزشک نیست
هر چه تعداد دارو در نسخه بیشتر باشد، قاعدتا پزشک نمره بهتر و امتیاز بالاتری را از نظر بیمار کسب خواهد کرد در حالی که اگر پزشک سلامت فرد را تایید کند، بیمار باید از این بابت خوشحال باشد.
دکتر  سید حمید خوئی عضو داروساز هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ، در خصوص نقش بیمه‌ها در صنعت داروسازی، خاطرنشان کرد: با سیستمی معیوب روبرو هستیم که در این سیستم انصاف نیست انگشت اتهام را به یک جزء یا بخشی از  این سیستم نشانه بگیریم. در سیستم معیوب، نظام سیاست گذاری‌، تصمیم سازی، بیمه، تولید و .. معیوب است و نمی تواند بخشی عاری از این عیب در سیستم باشد.
وی با تاکید بر اینکه منظور از کالا به طور مشخص دارو نیست، ابراز داشت: متاسفانه این وضعیت فرهنگ جامعه را نیز تحت تاثیر قرار داده  چرا که اگر امروز به عنوان یک بیمار به پزشک مراجعه کنید و پزشک پس از معاینه دقیق، تشخیص سلامت شما را داده و دارویی را تجویز نکند، قاعدتا آن شکل طبابت دل چسب شما نیست. 
وی با گلایه از ترویج فرهنگ اجتماعی بر حسب طب تجاری، اذعان داشت: هر چه تعداد اقلام دارویی در نسخه بیشتر باشد، قاعدتا پزشک نمره بهتر و امتیاز بالاتری را از نظر بیمار کسب خواهد کرد در حالی که اگر پزشک سلامت فرد را تایید کند، بیمار باید از این بابت خوشحال باشد.
عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشکده علوم پزشکی تهران با انتقاد از اینکه چنین نظامی موجب تحت تاثیر قراردادن تعاملات جامعه پزشکی با مردم و روابط میان جامعه پزشکی و فرهنگ اجتماعی را به طور جدی به لحاظ کیفی و کمی تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: طبیعتا تغییر این نظام، برنامه دراز مدت منسجم ملی را می‌طلبد که شاید بیشترین بار آن بر دوش دانشگاه‌ها باشد تا سیستم گزینش دانشجوی پزشکی یا آموزش را بر مبنای حکمت سالاری یا حرفه گرایی تغییر دهند.
۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۰۴
تعداد بازدید : ۹۳۲

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید